מהנעשה במועצה, חודש טבת תשפ"ג


תושבים יקרים, שלום רב,

להלן עדכון מהנעשה בעירנו במהלך חודש טבת.

תקציב - מליאת המועצה התכנסה לאשר את תקציב המועצה לשנת 2023. התקציב בסך של למעלה מ-53 מליון ש"ח אושר פה אחד בהסכמת כל חברי המליאה, שהביעו את הערכתם על העבודה המקצועית של מחלקת הגזברות בהובלת הגזבר. ב"ה בתקציב הקרוב ישנן בשורות רבות כמעט בכל תחום, החל מחיזוק המענים בתחומי הרווחה והחינוך, תוספות משמעותיות לפעולות תרבות ולמוסדות החינוך, שילוש תקציב קמחא דפסחא ועוד ועוד. הגידול לא היה מתאפשר בלא הניהול התקציבי האחראי שהמועצה קבלה על עצמה, ומתבטא בהגדלת ההכנסות ובמיצוי התקציבים הממשלתיים, כמו גם בניהול חכם של ההוצאות ובבקרה שוטפת. יישר כוח לכל אחד ואחד בתחומו על נשיאתו בעול.

1

שריפה - באחד הלילות פרצה שריפה בדירת מגורים ברחוב בית ישראל. צוות מתנדבי הכיבוי קפצו מיידית לאירוע, ביניהם אבידן סייגון, לוי כהן, רצונאל גמליאל, אלדר טיירי ועוד. אליהם גם הצטרך אסי חלף שנלחם פשוטו כמשמעו באש יחד עם עידן צברי ועוד אחרים רבים וטובים. אמנון אסף הגיע לאירוע וסייע למשפחות הנפגעות בעזרה מיידית וימשיך ללוות אותם כפי הנדרש. גם עמיחי הגיע למקום ועזר לנהל את האירוע. בעז"ה נפיק לקחים לשיפור המוכנות. יישר כוח לכל הצדיקים שנתנו את הנשמה.

2

3

הוקרה - ראש המועצה קיבל מכתב שבח והוקרה למחנך הרב אבידן סייגון על תפקודו המדהים באירוע השריפה, הרב סייגון פעל באומץ ובנחישות, ובזכותו ניצלו חיים ורכוש רב. כל הכבוד.

52

מתנדבות - הוצאנו את מתנדבות עמיחיל יחד עם המתנדבות המפעילות את המשחקיה לילדים עם צרכים מיוחדים בשבתות ובחגים לסיור בירושלים. במסגרת הסיור הן הלכו למוזיאון המוזיקה ולכותל המערבי. התנדבותכם מוערכת מאוד.

בני ישיבות - הרב מאיר הרוש שעוסק יומם וליל סביב בחורי הישיבות של עירנו, ניצל את מוצאי שבת חנוכה ויצא יחד עם הבחורים היקרים לפעילות בבריכת שחיה ולפעילויות נוספות, עם כיבוד נאה כמיטב המסורת, לקראת החזרה לשקידתם על התורה בהיכלי הישיבות. יישר כוח לכל העוסקים במלאכה.

קידום תעסוקה - אנשי מפת"ח הגיעו לפגישה במועצה כדי לחשוב יחד על קידום התעסוקה האיכותית לתושבי הישוב ולקידום יוזמות של לימודים מפוקחים בסבסוד נדיב. אנו תקוה שהדברים יתקדמו ויהיו בשורות טובות עבור התושבים.

8

שמירה על המרחב - כתוצאה מפעילות מאומצת של אורי גרובס סייר הקרקעות יחד עם עמיחי אזולאי, המנהל האזרחי הרס סככה בלתי חוקית שבנו פלסטינים על כביש 5066 שהיה עלול להוות מקור לבעיות ביטחוניות וכן היה יכול למנוע את הרחבת הכביש בהמשך.

9

10

בטחון - מחלקת ביטחון הצטיידה ב-2 ערכות פריצה מקצועיות לחילוץ במקרי חירום.

מתמידים - ערכנו מסיבת חנוכה למתמידים של ילדי התתי"ם. שני תושבים יקרים, הרב אפרים ז'ק ועמו הרב אהרן דגן עושים מעל ומעבר ומפעילים תכנית חשובה זו יחד עם מפעל 'תהילות ישראל' בו מעבירים לצעירי הצאן את תורת הפיוט על פי מסורת ישראל סבא. תודה רבה על הפעילות החשובה למען הציבור.

12

צופר שבת - בסיוע המועצה הותקן צופר שבת נוסף מעל הבריכה כדי שגם בשכונות החדשות ישמעו את קול זמירות השבת בכניסתה. יישר כוח להרב יהושע וייספיש על מסירותו לציבור בענין זה ובשמירה על העירוב המהודר בעמנואל.

13

ריהוט רחוב - בהובלת גב' אמזל ממשיך חידוש ורענון המרחב הציבורי. הוצב ריהוט רחוב במספר נקודות בישוב. בנוסף המשיכו את הקמות הגינון בכיכרות פנחס לוין, רבי מאיר ובית ישראל.

4

6

5

36

פרויקטים

מדרכת בעל שם טוב - בשעה טובה הושלמו העבודות במדרכת הבעל שם טוב והיא נפתחה לציבור למלוא אורכה, מצומת הכניסה לעיר ועד אחרי הכיכר שהקמתה עומדת להסתיים. ב"ה כעת ישנה מדרכה רחבה ובטוחה, עם הסדרה של חניות הרכבים ופחי האשפה.  יישר כוח לשמעון ויזמן על הפיקוח הצמוד והעמידה על כך שנקבל תוצאה מעולה לרווחת התושבים.

15

14

30

51

50

כיכרות -  הפרויקט מתקדם בקצב משביע רצון וכבר סוף סוף רואים את הסוף. ב"ה כבר מכינים את התשתית לאספלט, סיימו את עבודות החשמל ונשארו רק השלמות יחסית קטנות ופינישים. כפי שניתן לראות, הסתיימה עבודת ההקמה של הכיכר התחתונה וכן של המפרדה, מסיימים לרצף את המדרכות, התחילו להתקין את מעקות ההולכה ועוד ועוד. במקביל יתחילו בקרוב את נטיעות העצים ושאר עבודות הגינון. אנו מעריכים מאוד את הסבלנות ואורך הרוח של התושבים ובפרט את הקושי הגדול של דיירי רחוב הגאון מוילנה, בס"ד אנחנו ממש בישורת האחרונה לקראת סיום העבודות.

18

17

34

33

35

גינון - המשיכו עבודות הקמות הגינון, ובין השאר נעשו עבודות שתילה בכניסה לישוב מתחת הקיר המקדם את פני הנכנסים ובאים לעמנואל, ונפרס מרבד דשא רענן.

7

21

22

וכן כחלק מתנופת הגינון ביצענו עבודות חידוש וגיזום באזור התעשייה, בקידומו ופיקוחו של אורי גרובס- מנהל אזור התעשייה.

43

רוחות - החודש היו מספר ימים שבהם נשבו רוחות עזות שגרמו לנזקים רבים. בין השאר נשבר לוח מודעות (שתוקן מידית), התעקם עד כדי נפילה עמוד של חברת החשמל (שהגיעה אחרי יומיים להחליף את העמוד בשעות הלילה), ניזוק קשות האהל המשמש את חסידות מישקולץ לתפילה ולתורה ועוד. בנוסף הרחות הפיצו לכלוך ועלים בכל רחבי הישוב, וצוות הנקיון עמל כדי להתגבר על הפסולת המפוזרת בכל פינה. תודה רבה לכל העוסקים במלאכה.

25

26

מעבר ציבורי - לאחר המתנה ארוכה נפתח המעבר הציבורי הזמני מתחת למתחם המסחרי בסמוך למועצה. מעבר זה משמש תושבים רבים וסגירתו הקשתה עליהם, והמעבר החלופי היה דרך מבנה המועצה. עם פתיחת המעבר נקווה שהמעבר דרך בניין המועצה יופסק.

27

שר השיכון - ראש המועצה השתתף בטקס כניסתו לתפקיד של שר השיכון הנכנס הרב יצחק גולדקנופף. ישנם מספר נושאים חשובים שפנינו כבר לשר הנכנס בבקשת עזרה לטובת קידום הישוב ובעז"ה הוא יהיה לנו לעזר.

20

סיור גני ילדים - קיימנו סיור בגני הילדים של מוסדות הכלל חסידי והתרשמנו מקרוב ממצוקת המקום הקשה ממנה הם סובלים. נקווה שבעזרת ה' ימצאו הפתרונות הראוים לכל מוסד ומוסד ובהתאם לצרכיו.

חונכות - לאחר מאמצים של מחלקת החינוך, קיבלנו הרשאה ממשרד הפריפריה להפעלת פרויקט "צומחים יחד" בתלמודי התורה ובבתי הספר. ההרשאה בהיקף של כ-530,000 ש"ח תאפשר תגבור לימודי לתלמידים על ידי חונכים ובעז"ה תקדם את הילדים שלנו. יישר כוח לגב' מושקוביץ ממחלקת החינוך על קידום הפרויקט.

פטור - ביוזמה חשובה למען הציבור גב' בוסי רכזת התרבות ומנהלת המועצה הדתית, ובפעילותו של הרב אלדד טובול ממונה המועצה הדתית, ארגנו מספר ימים של רישום לקראת קבלת פטור משירות צבאי לבנות הישוב, כך שהן לא תצטרכנה לצאת מחוץ לישוב לשם הצהרה לקבלת הפטור.  החודש הסתיים ההליך לטובת ורווחת התושבים.

כנס חינוך - קיימנו כנס חינוכי עם המרצה והמחנך הרב יהושע פינק בנושא תקשורת בין הורים לילדים, ביוזמתו של חבר המועצה הרב יעקב רוזנשטיין. ב"ה היתה השתתפות רחבה מאוד של תושבים ונמשיך בפעולות חשובות אלו למען הציבור.

28

דיין האמת - ביום שלישי צום עשרה בטבת, נפטרה אמו של ראש המועצה, שהיתה אשה יקרה, נוחה לבריות וטובה לשמים. נציגות מכובדת מהמועצה השתתפה בלוויה והגיעה לנחם בבית האבלים. שיהיו בעז"ה רק בשורות טובות ולא ישמע עוד שוד ושבר בגבולנו.

מחיר מטרה - ביום ראשון הסתיים הרישום להגרלות על מאות יחידות דיור בעמנואל. ב"ה שוב ראינו שקיימים ביקושים גדולים ומשמעותיים למגורים בעמנואל, ונרשמו כ-3,500 זכאים - מספר מרשים ביותר (להשוואה: בקרני שומרון היו 1,699 נרשמים). מספר הנרשמים מבני המקום היה נמוך מסך הדירות שהוקצו, מכיון שכבר רוב הזכאים מבני המקום כבר זכו בהגרלה הקודמת.

44

גיל הזהב - בימים אלה אנו מחליפים את המטבח הישן של מבנה הפיס לקשיש ומתחדשים בכסאות ומחיצות חדשות לרווחת ותיקי הישוב שנהנים מהפעילות במקום. יישר כוח לגב' דגן על קידום הביצוע ומציאת המקור התקציבי.

37

מתקדמים עבורכם - ביוזמה ברוכה וחשובה המרכז הקהילתי השיק מערכת טלפונית אוטומטית בה ניתן להירשם לחוגים ולמגוון אירועים נוספים ולהסדיר תשלום בכרטיס אשראי. זהו שירות חשוב לציבור, וראוי להודות על כך לגב' הרשקוביץ שיזמה אותו ולגב' בלוי שטיפלה ואירגנה בהוצאתו אל הפועל. מספר הטלפון הוא: 09-306-3607 

בטחון - עמיחי יצא לכנס עם פיקוד אוגדת יו"ש ואנשי פיקוד העורף כדי למצוא עוד דברים לקידום בטחון הישוב. יישר כוח.

38

פינוי אשפה - נהג משאית המנוף של חברת צבי כהן המפנה את האשפה הביתית והגזם בישוב עבר פרוצדורה רפואית שבגללה הוא נעדר מהעבודה בשבועות האחרונים, ולא יגיע לעבודה גם בשבועות הבאים. אנו מעריכים מאוד את מסירותו לישוב והעבודה המצוינת אותה הוא עושה עם כל הלב. לאות הערכה ראש המועצה יצא אליו לביקור חולים בביתו והעניק לו חבילת שי כהערכה כנה ובאיחולי החלמה.

39

פיקוח חמד - החודש הגיע לביקור המפקח החדש של משרד החינוך בתלמוד תורה חב"ד. ב"ה ראו עיניו את העבודה המעולה שעושה הצוות החינוכי, יחד עם הדירה הנאה לה זוכים התלמידים.

40

עידוד עסקים - מרכז הצעירים בניהולה של גב' זאוי פועלת לקידום העסקים המקומיים. כחלק מפעילות ברוכה זו עומד להתקיים כנס מיוחד ובו יבחר על ידי הקהל העסק המוצלח לשנת תשפ"ב בתיבות שעומדות בחנויות המשתתפות, ויגורלו 1,000 ש"ח בין הבוחרים. 

41

רישוי מוסדות חינוך - הרב משה חזקיה נפגש עם מנהל אגף רישוי מוסדות חינוך הנכנס במשרד החינוך, מר ישראל אדלר לפגישת היכרות. אגף זה חשוב מאוד בהיותו מופקד על הרישיונות של מוסדות החינוך ויחסי עבודה טובים מולו יאפשרו לנו לסייע למוסדות בעת הצורך.

42

מפגש רווחה - התכבדנו בביקור של מנהלת הנפה במשרד הרווחה הנכנסת גב' רוזנבאום וקיימנו פגישת היכרות בה הכרנו לה את הישוב באופן כללי ואת האתגרים בפניה עומדת מחלקת הרווחה. ב"ה זאת היתה פגישה מוצלחת ובעז"ה נפעל יחד לקידום המחלקה ולגיוס כוח אדם נוספים לפי צרכי המחלקה.

אזור התעשייה - כחלק מהפעילות לקידום אזור התעשייה הקיים והסדרתו, גזבר המועצה יעקב רנד, מנהל אזור התעשייה אורי גרובס, וממונה על רישוי עסקים גב' מירב גברא, יצאו לסיור לימודי באזור התעשייה מתתיהו ושמעו מהנהלת המקום על הדרכים בהם הם הסדירו את המקום לאחר שנים בהם הוא פעל באופן בלתי חוקי לחלוטין. למחרת הגיעו אלינו אנשי המשרד להגנת הסביבה יחד עם הנהלת איגוד ערים לאיכות סביבה שומרון כדי לקדם את הדברים באופן מעשי ולהפעיל את כלי האכיפה הנכונים שיקדמו את אזור התעשייה כראוי. גב' גברא ואורי גרובס בשיתוף פעולה יקדמו את הנושא לטובת הישוב.

44

45

46

השתלמות חירום - ביוזמת מספר מתנדבים מארגוני ההצלה הבאנו סדרת מפגשים עם מדריך מקצוען של מד"א, כדי לרענן ולהרחיב את ידיעות המתנדבים באופן תיאורטי ומעשי. המתנדבים היקרים עושים עבודת קודש למען כולנו ועל כך תודתנו.

47

מלגות - הסתיימה הגשת הבקשות למלגות פיס בשיתוף עם המועצה. בשנה זו בקשנו מלגות לימודים בסך 5,000 ש"ח ל-176 סטודנטים שהגישו אלינו את הבקשה, ובעז"ה עם השלמת חובותיהם להתנדבות לפי התכנית המוגדרת, תועבר אליהם המלגה עד לסוף שנת 2023. נזכיר שבשנה שעברה חולקו במסגרת הפרויקט 97 מלגות. יישר כוח לגב' מושקוביץ ממחלקת החינוך על ניהול הנושא ביעילות ובמקצועיות.

קו ביוב -סיירנו בשטח עם עמיחי הקב"ט לראות מקרוב את עבודות ההקמה של קו הביוב הגרביטציוני ההולך ומוקם בימים אלו. הקו ברובו כבר נחפר והונח, ועלינו לוודא שהעבודות נעשו כראוי כדי שהוא ישרת את הישוב לאורך ימים ושנים.

53
 

54

הרב שלמה גמליאל ז"ל - קבענו שלט רחוב בסמוך למעון הותיק ברחוב בית ישראל המכריזים על שמו החדש של המעבר - נתיב הליכות שלמה, על שם הרב שלמה גמליאל ז"ל ממייסדי עירנו. הרב שלמה גמליאל היה איש יקר וצנוע, ושימש במסירות כעובד מועצה בניהול מחלקת שפ"ע. עד היום ניכרים בכל רחבי עמנואל פירות עבודתו. יהי זכרו ברוך.

55

בברכת המשך חורף בריא!