מהנעשה במועצה, חודש שבט תשפ"ג


תושבים יקרים, שלום רב,

להלן עדכון מהנעשה בעירנו במהלך חודש שבט.

חמשה כוכבים - בשמחה ובהתרגשות קבלנו מהמועצה לישראל יפה חמשה כוכבי יופי, המעידים על ההשקעה הרבה של המועצה בנקיון ובחזות פני העיר. לא היינו משיגים את האות החשוב הזה בלא ההשקעה היומיומית של צוות הנקיון ובראשו עידן צברי וכל צוות השפ"ע בניהולם של רחמים ורועי שנותנים את הלב והנשמה לניקיון העיר וטיפוחה. תודה רבה לכולם.

1

פרויקט הכיכרות - בסייעתא דשמיא סיימנו את חלקו העיקרי של פרויקט הכיכרות עם השלמת סלילת האספלט, והכביש נפתח לתנועה חופשית של כלי רכב. אנו מלאים התרגשות גדולה על הברכה על המוגמר, בפרויקט שתוכנן והתעכב במשך שנים רבות, והושקעו בו אינספור שעות עבודה ומאמצים לאורך שנים. זכינו לשרת את הציבור בצורך בטיחותי ובסיסי עם תוצאה ברמה גבוהה בלי להתפשר על איכות הביצוע ורמת הדרישות.

עם השלמת הסלילה פעלנו לעדכן בוויז בפתיחת הכביש ובסימון הכיכרות, וכעת אנחנו על המפה. 

במקביל אישרנו תב"ר במליאת המועצה לעיצוב הכיכרות בסכום מתאים. גב' אמזל כבר נמצאת בעיצומן של התכניות, יש למה לצפות כמיטב המסורת. בעז"ה הכיכרות יראו מליון דולר כמו שמגיע לתושבי עמנואל.

חלק מהפרויקט החל כבר לפני כ-6 שנים אצל המנכ"ל דאז, יהודה הנדלר, והיבטו התכנוני הסתיים אצל יוסף דיין ידידינו הטוב. בכל התקופה עבדו עליו קשה גב' דגן וגב' אמזל שביצירתיות איתרו ואיגמו מקורות תקציביים וקידמו את התכנון, וכמובן שמעון ויזמן שלא נתן מנוחה ודאג שכל דבר יתוכנן נכון ויבוצע הכי טוב שאפשר. אלו הם העובדים הבולטים שניהלו את הפרויקט, אך עוד רבים וטובים שלא הוזכרו נתנו את הלב והנשמה וביחד זכינו להוציאו אל הפועל, למרות כל הקשיים. בנוסף היו מספר הרשאות ממשרד התחבורה משנים 2015-2017 שכמעט ירדו לטמיון ועמם הפרויקט כולו והוחזרו בהשתדלות של ראש המועצה. יישר כוח לכולם.

2

24

23

25

22

המרחב הציבורי -

חידוש ושדרוג - המשכנו את חידוש ושדרוג המרחב הציבורי. נצבע ארון בזק המוצב ברחוב איילת השחר באיור מתאים ויפיפה בידי אמן. בנוסף הוספנו קישוט של עצי דקל לשלט הכניסה לישוב. ג"כ הושלם חידוש הפרגולה בנתיב רבי נחמן מברסלב. 

4

5

63

שמות רחובות - קבענו במספר רחובות עמודים יפיפיים המוארים בשעות הלילה, על גביהם מופיע מצדם האחד שם הרחוב ומצידם השני פירוט על הדמות על שמה נקרא הרחוב. בתזמון מיוחד נקבע השלט על שמו של סידנא בבא סאלי ביום הילולא שלו. זכותם תגן עלינו. יישר כוח לגב' אמזל על רעיון יצירתי וביצוע מהמם.

8

7

גינון - המשכנו עם עבודות הקמת שטחי גינון חדשים, וכן נטעו עצים כחלק מתנופת ההשקעה בגינון בשכונת אתר רבקה בשטחים הפתוחים שבין הבניינים ברחוב פנחס לוין לאלו שברחוב הבעל שם טוב. ירוק בעיניים. בקרוב גם יוחלפו הספסלים ושאר ריהוט הרחוב. 

48

52

יישר כוח לגב' אמזל שמזיזה דברים בלי לעצור. 

כנס הסברה - קיימנו כנס הסברה וחשיפה לקראת העבודות העתידות להתחיל בעוד מספר חודשים בנתיב רבבות אפרים (שביל הקרוניות שבין השורה הראשונה של המדורגים - בית ישראל, לשורה השניה - חתם סופר). בכנס הוצגו בטוב טעם ע"י שמעון האלוף התכניות של החלפת השביל, החלפת כל תשתית המים, החלפת תשתית ביוב לקויה, החלפת שתי גינות משחקים, הוספת מתחם משחקים לפעוטות, החלפת ריהוט רחוב ועוד. בכנס ההסברה שמענו מספר הצעות טובות ונכונות מתושבים שבעז"ה נטמיע אותם בתכניות. יישר כוח לשמעון ויזמן ולגב' אמזל על קידום הדברים.

37

התחדשות במועצה - הגיע הריהוט החדש של מחלקת החינוך לרווחת וטובת העובדים, בהתאמה לצרכי כל עובד והתנאים הפיזיים של כל חדר. יישר כוח לגב' בוסי וגב' חלף שטרחו ועמלו בהזמנה, ולמחלקת שפ"ע שעבדו קשה על השינוע מפה לשם ומשם לפה.

9

חינוך - ראש המועצה ועובדי מחלקת החינוך וקידום נוער יחד עם הרב אמנון אסף מנהל מחלקת הרווחה ואיציק אהרוני, יצאו לביקור עבודה במגדל העמק והתארחו אצל הרב גרוסמן נשיא מוסדות מגדל אור. בין השאר דנו במקרים פרטניים של תלמידים הלומדים במוסדות מגדל אור, ומצאו פתרונות למספר בעיות מורכבות. הרב גרוסמן מסר שיחה מלאה בטיפים ותובנות והמשתתפים יצאו עם כלים רבים להמשך עבודת הקודש.

11

12

62

נפגשנו עם אנשי קרן וולפסון המפעילים מספר תכניות חינוכיות יחודיות בתלמוד תורה אהלי יעקב, ושמענו מהם סקירה על הפעילויות השונות. בשיחה סיכמנו על השתתפות המועצה בחלק מהפעולות כדי שנוכל יחד להרחיבם ולהעמיקם. בנוסף שמענו על עוד יוזמות חינוכיות של הקרן שגם אותם נפעל להביא לישוב, כמו סיוע בלימודים ובתעסוקה לבוגרות י"ב ועוד ועוד. משה חזקיה ירכז את הדברים מולם ונקווה לתוצאות טובות בקרוב.

40

מוסדות חינוך - דניאל אשל, קב"ט מוסדות חינוך, סיים בהצלחה קורס הכשרה לקב"טי מוסדות חינוך שתקנה לו כלים ותסייע לו לבצע את מלאכתו באופן הטוב ביותר.

34

עיתים לתורה - המשכנו את המסורת מהשנה שעברה והוצאנו את כולל בעלי הבתים העמלים לפרנסתם וקובעים עיתים לתורה, לנסיעה לקברי אבות ולא ויתרנו גם על ארוחה טובה עבורם. תורה מגנא ומצלא.

13

רכזי בנינים - מרכז צעירים בניהולה של גב' זאווי ובשיתוך מחלקות הרווחה והחינוך, קיים ערב מיוחד לרכזי הבניינים עם כיבוד עשיר, בו השתתפו כ-50 רכזים ורכזות. בערב הוצגו התכניות השנתיות שהתחדשנו בהם אשר יעניקו הן לרכזים עצמם והן לקהילה כלים חשובים: 1. פרויקט "תן כבוד" - בשיתוף איחוד הצלה, פרויקט הכשרה למניעת הדרדרות רפואית והפגת בדידות בקרב אזרחים ותיקים. 2. תכנית "פלטרין של מלך" - תכנית לקידום והעלאת המודעות לסביבה ולאיכות החיים ע"י עמותת "לשומרה". הערב הסתיים בהרצאה מרגשת עד דמעות של יוסי בר, מייסד ומנהל עמותת "צהר הלב". אנו רואים בפעילות זו חשיבות רבה לחוסן הקהילתי שבין השאר יסייע בזמני חירום כלליים ופרטיים, ונמשיך להשקיע בהרחבתו וביסוסו.

14

15

16

17

ביוב - החודש התגלתה סתימה במערכת הביוב בסמוך למבנה בית הספר אהל רחל והתיכון, שכתוצאה ממנה חצר בית הספר אהל רחל שקעה בנקודות מסוימות ונאלצנו לסגור את החלק הבעייתי. יוסף רצאבי ושאר צוות שפ"ע עבדו קשה וניסו לפתוח את הסתימה, ללא הצלחה, בשל מורכבותה. מסתבר שהיא נגרמה מהצטברות של כמות גדולה מאוד של אבנים בקו והיינו צריכים להביא ביובית מיוחדת שמפעילה לחץ של 250 אטמוספרות, בעלות גבוהה מאוד, כדי להתגבר על התקלה. כעת עלינו לסדר את חצר בית הספר, ובעז"ה הדבר יבוצע בהקדם האפשרי.

18

19

ברכות - החודש חיתן הרב לייפער, מרבני עירנו, את בתו למזל טוב. כהשתתפות בשמחה ולקראת חגיגת שבת שבע-ברכות בה עתידים להשתתף אורחים רבים מחוץ לישוב, קישטנו את איזור הכניסה לבית הכנסת חוסט בשרשרת של מנורות חגיגיות. יישר כוח לגרשון קולטון על עבודתו.

21

נופש - במהלך החודש יצאו עובדי המועצה ובני משפחותיהם לארבעה ימי חופשה והשתלמות. קבלת קהל לתושבים נמשכה כרגיל, כך שהשירות לציבור לא נפגע. גב' יצהרי מנהלת משאבי אנוש ארגנה את הכל בצורה מתוקתקת עד לפרטים הקטנים. באחד הימים לקחנו את כולם למצפה התת-ימי לחוויה מיוחדת של מראות שלא ייאמנו. בכניסה המתינה לנו הפתעה - שלט ברוכים הבאים לעובדי המועצה אותו החזיק צוללן. מדהים.

26

שמירה על המרחב - קיימנו סיור עם אנשי אמנה ובראשם זאב חבר (זמביש) במטרה למצוא פתרונות מעשיים לשמור על המרחב שמסביב לישוב הן בהיבט הבטחוני והן כדי לשמור על עתודת הקרקע החיוניות להתפתחות הישוב. עמיחי לקח את הנושא לידיים ובעזרתו יתברך נעשה ונצליח.

27

משחקיה - המרכז הקהילתי ‏התחדש במשחקים חינוכיים דידקטיים בשיתוף פעולה ואיגום משאבים של "מרכז עלמא" לצעירים. המשחקייה החינוכית תופעל באמצעות מרכז הלמידה החדש "קדמא" לתלמידי ותלמידות כיתות א׳-ד׳, ותסייע לנו לקדם עוד עשייה מבורכת לטובת התושבים.

28

תעסוקה - קיימנו פגישה נוספת עם אנשי מפתח אלעד יחד עם הנציג המקומי ר' יצחק וינברג, במטרה לחשוף את מגוון הכלים שמפתח נותן למימון לימודים ולמציאת מקומות עבודה איכותיים. בעז"ה בתקופה הקרובה יפורסמו על ידי הרב וינברג פרסומים מתאימים, שגודמה מהם מצורפים פה, והוא יחל לפעול באופן קבוע במשרד משותף שיועמד לרשותו על ידי המועצה.

30

31

32

משטרה - עם כניסתו לתפקיד של הממ"ר החדש, תנ"צ אפי שימן, אירחנו אותו לביקור היכרות עם ראש המועצה. בשיחה מצוינת ולבבית סוכמו ערוצי הקשר  בין המועצה ובינו להמשך עבודה משותפת. בין השאר ראש המועצה העלה את נושא האכיפה הדקדקנית של שוטרי התנועה שנעשית בגוזמה ונושאים נוספים.

33

כבישים - אירחנו את חננאל דורני ראש מועצת קדומים, מתניה שפירא ממועצת יש"ע ושמעון פרהנג' מתכנן כבישים, במטרה לקדם את הרחבת מערכת הכבישים באזורנו, בדגש על כביש 5066 מצומת עמנואל לכיוון כביש 5. מדובר בתהליכים ארוכים ומורכבים שעלינו להניע אותם כדי שבעתיד הם יבשילו ויצאו אל הפועל.

35

בטחון - יחד עם שאר ראשי הרשויות ביו"ש, ראש המועצה נפגש עם שר האוצר והשר במשרד הבטחון בצלאל סמוטריץ', והעלו דרישות ביטחוניות שונות וסיוע מול המינהל האזרחי. אם ה' לא ישמור עיר.

36

תנחומים - אנו משתתפים בצערה של גב' חודרה עובדת מחלקת הגבייה עם פטירת אביה. גב' חודרה ועמה חבר המועצה הרב יצחק חודרה טיפלו וסעדו אותו במסירות בשנים האחרונות באופן מעורר השתאות. יתן ה' שכרם כגמולם הטוב, ומן השמים תנוחמו.

יוצא מן הכלל - בשיתוף עם החברה למתנסי"ם והמרכז הקהילתי, ערכנו את "יום החלפת התפקידים" במסגרתו ראש המועצה החליף את כסאו עם תושב מיוחד ומתמודד, שישב על כסא ראש המועצה והציע רעיונות מקסימים שלדעתו צריכים להיעשות בישוב, ואשר חלק כבר ירדו לביצוע.

התחדשות - כהמשך להחלפת המטבח בפיס לקשיש, רכשנו מחיצות חדשות למבנה שישדרגו את האירועים הנעשים במקום לטובת ורווחת התושבים.

38

ט"ו בשבט - ביוזמה יפה גב' יצהרי מנהלת משאבי אנוש הפתיעה את כל העובדים עם חבילת ט"ו בשבט על שולחנו של כל עובד ביום ראשון בבוקר. יישר כוח!

39

גני ילדים - בימים אלו מסתיים הרישום לגני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה. הרישום נפתח במועדו לפי הנחיות משרד החינוך לאחר היערכות מתאימה של גב' בוסי ממחלקת החינוך. בשנה זו קיימת חשיבות עליונה לרישום מלא ובמועד כדי שנוכל להתכונן לשנת הלימודים הבאה כראוי, לאור הגידול המשמעותי הצפוי באוכלוסיית הבנים והבנות בגני הילדים, וכנגזרת מכך מבנים שנצטרך להעביר מבעלות לבעלות, להכשיר או לבנות. זהו אתגר לא פשוט לאור לוחות הזמנים הצפופים ביותר ובעז"ה נעמוד בו.

כנס נהגים - קיימנו כנס הוקרה לנהגי התחבורה הציבורית של חברת אגד תעבורה (אלקטרה אפיקים) הפועלת בקווי ירושלים. לאירוע שארגן שלום רייכמן הגיע גם מנהל סניף יו"ש בחברה מיכאל דדון וצוותו, וכן הממונה מטעם קמ"ט תחבורה על התחבורה הציבורית ביו"ש גב' זריהן. הנהגים קיבלו תעודת הוקרה ושי נאה כהערכה על עבודתם והקשר הטוב שלהם עם הישוב. בשולי הפגישה התבשרנו מגב' זריהן במספר בשורות טובות בנושאים שפעלנו מולה כבר תקופה ארוכה, שנקווה שממש בקרוב נוכל לבשר עליהם לציבור. יצויין שביום ראשון הקרוב קווי התחבורה הציבורית חוזרים למסלולם הותיק בעמנואל, והודעות על כך פורסמו בתפוצת הודעות המועצה ועל תחנות האוטובוסים.

41

42

קידום עסקים - בשיתוף עם מרכז הצעירים שעל ידי המרכז הקהילתי התקיים כנס בהשתתפות עשרות בעלי עסקים בישוב, שמטרתו היא לתת גב לבעלי העסקים שתורמים להתפתחות המבורכת של העיר, להוקיר אותם ולשתף בידע מקצועי שיעזור להם למנף את העסק שלהם ולהזניק אותו קדימה. כ-500 תושבים השתתפו בהצבעה שהטרימה את הכנס ובחרו את העסק הנבחר לדעתם לשנה האחרונה, כשגם בעלי העסקים נרתמו לענין והעניקו חסויות על הכנס. בכנס נשמעו הרצאות מקצועיות ככלי עבודה מעשיים לעסקים השונים, והוענק אות העסק הנבחר לפיצה גולד,  פיצה ברוך, הקלייה, מחסני סלולר ומחסן החסד. צאו והתפרנסו זה מזה. יישר כוח לכל העוסקים במלאכה, גב' זאוי ממרכז הצעירים, אברהם לוין שעוסק רבות בעניני קידום עסקים וכל האחרים שעושים כל אחד בתחומו.

44

43

45

תרגיל - החודש נערך על ידי מחלקת הבטחון תרגיל הדמיה לקראת התרגיל הארצי, שהתקיים בתלמוד תורה אור מנחם, בהשתתפות שאר מנהלי מוסדות החינוך והממונים על הבטחון בכל אחד מהם.

46

אותיות - לבקשת המלמד בתלמוד תורה יסודי התורה, שבימים אלו מלמד את האות מ"ם לילדים הזכים, הבאנו את המנוף המפנה את הפחים שהניף את האות הנלמדת ואף נתן לילדים להתנסות בהנעת המנוף לכל הכיוונים, כחוויה לימודית נאה. יישר כוח.

47

כיבוי אש - כחלק מלקחי השריפה שאירעה לפני כחודש וחצי ברחוב בית ישראל, מחלקת שפ"ע ערכה סקר והחליפה עשרות הידרנטים ישנים ברחבי הישוב כהכנה לכל צרה שלא תבוא. תודה רבה לגב' גברא שסגרה את הפינות יחד עם עמיחי.

ברכות - ברכות לפסיכולוג שלומי הרשלר לרגל קבלתו את התואר "פסיכולוג מומחה" עם עמידתו במבחני ההתמחות. שלומי עושה עבודת קודש בטיפול בילדים מהגיל הרך ועד סיום חוק הלימודים, עם תוצאות מרשימות ובעלות השפעה ארוכת שנים על המטופלים, והכל בצניעות ובענווה. הצלחתך הצלחתנו.

ביקורת מל"ח - עברנו החודש ביקורת של משרדי הממשלה השונים לבדוק את מוכנות הרשות לאירועי חירום במתווים שונים. מתברר שברוב התחומים יש לנו במה להשתפר. בכוחות משותפים נעשה את המוטל עלינו ונשקיע משאבי זמן כדי ליישר קו, כל אחד בתחומו. תודה לעמיחי על קידום נושא חשוב זה. 

50

פינוי פסולת - בתקופה האחרונה עברנו לשיטת פינוי פסולת חדשה באזור התעשייה. המהלך הובל על ידי מנהל אזור התעשיה אורי גרובס ומנכלי"ת החכ"ל גב' דגן, ובמסגרתו הפינוי נעשה באופן טוב יותר, המקום נקי הרבה יותר, והעלות ירדה דרמטית הרבה מעבר למצופה. בימים אלו אנו בוחנים כיוונים נוספים בתחום פינוי הפסולת כדי להגדיל את היעילות והאפקטיביות ולשפר את השירות. תודה גדולה ומיוחדת לשניהם על הובלת וקידום הנושא.

שכונת הנביאים - קיימנו השבוע סדרת פגישות במשרד השיכון עם צוות המחוז ונציגי היזמים שזכו במכרזים, וכן עם חברת ערים המופקדת על פיתוח השכונה, זאת כדי לקדם את תכנון השכונה באופן מיטבי לרווחת התושבים.

53

עידוד עסקים - מרכז הצעירים בשיתוף עם גורמים נוספים קיים כנס ראשון של הרצאת בעל עסק מקומי לציבור הרחב. בכנס הציג אהרן אלישיב, את תחום עיסוקו - יעוץ משכנתאות, והקנה למשתתפים ידע וכלים בנושא זה. מפגשים אלו חשובים מאוד שכן הם מקדמים את היוזמות המקומיות ומסייעות לציבור. תודה רבה לגב' זאווי על היוזמה וקידומה. 

54

רענון - קירות המרכז הקהילתי מתרעננים בעיצוב מאיר עיניים. זאת רק ההתחלה, יש למה לצפות.

55

רשיון עסק - השבוע נמסר למסגריית תורג'מן, עסק ותיק באזור התעשייה, רשיון עסק, עם עמידתו במלוא התנאים הנדרשים. נושא זה הוא חשוב מאוד ועליו מופקדת גב' גברא, שתמשיך לקדם את רישוי העסקים כמתחייב בחוק. 

56

רווחה - אשכול יו"ש קיים יום עיון לעוסי"ם להכשרה לעבודה סוציאלית מודעת עוני. ייצגה אותנו בכבוד גב' ראטה, עובדת ותיקה ומוערכת במחלקת הרווחה.

כנס מאבטחים - מחלקת הבטחון קיימה כנס מאבטחים לרענון וחידוד נהלים והנחיות, וכן ביצעו אימון בסיסי לתרגול הפעלת ציוד לכיבוי אש.

57

58

שמירה על המרחב - לאור התגברות התופעה של עליית רכבים פלסטיניים מהוואדי לכביש הגישה בסמוך למפעל יוניברב, שמלבד העומס על הציר יש בדבר סכנה ביטחונית, פעלנו השבוע והותקן שער לחסימת הגישה. השער ישמש את הבטחון ואת צוות התחזוקה לשמירת ותחזוקת קו הביוב העובר בסמוך לנחל. תודה רבה לעמיחי ולאורי על הוצאת הדברים אל הפועל.

59

משפחתונים - נקדם בברכה את גב' לנציצקי שנכנסה לתפקידה כרכזת משפחתונים, כמחליפה של גב' פלד שעברה להיות עוסי"ת נערות. נודה לגב' פלד על מילוי התפקיד במשך שנים רבות ונאחל הצלחה למשמר הנכנס.

שבת חזנות - בשבת זו מתקיימת על ידי המועצה שבת חזנות עם חזן מפורסם ומקהלה מורחבת באולם האירועים, זאת לאחר ההצלחה הרבה שהיתה לשבת החזנות בשנה שעברה. גב' בוסי, רכזת התרבות, מארגנת את כל האירוע ביד רמה ועם חשיבה על הפרטים הקטנים ביותר. יישר כוח גדול. חובבי החזנות מוזמנים, הכל כבר מוכן!

60

61

בברכת המשך חורף בריא!