מהנעשה במועצה, חודש תמוז תשפ"ג


תושבים יקרים שלום רב, להלן תקציר מאורעות החודש בעמנואל,

ביקור שר הפנים והבריאות - אירחנו לביקור את שר הפנים והבריאות, ידידינו חבר הכנסת הרב משה ארבל. עמו הגיעו סמנכ"ל משרד הפנים ותושב עמנואל בעבר, משה מור יוסף, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ד"ר ספי מנדלוביץ', עוזר בכיר לשר ישראל אילוז ובכירים נוספים במשרדים.

התחלנו את הביקור בפינת החמד ליד ששת גני הילדים להתרעננות ומפגש עם נבחרי הציבור מסיעת ש"ס המקומית ואנשי ציבור נוספים, ומשם עברנו לטיילת לצפות על תנופת הבנייה בפרויקטים נופי עמנואל ומדורגי עמנואל. הצגנו בפני השר את העבודות בחצר בית הספר אהל רחל והראנו את חדרי הספח המאוכלסים ואת השטח בו עתיד תלמוד תורה אהלי יעקב להתרחב. משם פנינו לכיוון המרכז הקהילתי, ובדרך התעכבנו בקופ"ח לאומית שם שמע השר סקירה על שירותי הבריאות הניתנים על ידי הקופה בעמנואל ועל תכניות ההתרחבות.

בחלקו העיקרי של הביקור הראנו לשר את המצגת הנפלאה שערכה גב' אמזל כדרכה בטוב טעם, והצגנו את עמנואל מאז ועד היום, ומהיום בואכה שנת תתי"ג. בתמונות ניתן לראות שניים מהשקפים שהוצגו - עמנואל בשנת 2017 ועמנואל בשנת 2023. בפגישה בקשנו מהשר ומצוותו סיוע במספר ענינים: שיקום תשתיות בישוב הותיק בדגש על תשתיות מים וביוב, קבלת נתח נכבד יותר בתקציב תיקון עיוותים של המשרד, סיוע בהיערכות לחירום, פיתוח ההון האנושי ועוד. השר הבטיח לסייע עבורנו בכל אחד מהתחומים וכבר נקבעו פגישות עם הצוות המקצועי להוצאת הדברים אל הפועל.

ענין נוסף אותו הציג עמיחי הקב"ט הוא הצורך בהקמת נקודת הזנקה מאוישת 24/7 בישוב, בשל כמות הקריאות העולה והקושי בהסתמכות על הגעת אמבולנס מחוץ לישוב. ב"ה בעודנו מדברים ולהפתעתנו בישר לנו השר כי הבקשה מאושרת, כשהעלות היא למעלה מ-2.5 מיליון ש"ח בשנה! חסדי שמים.

ב"ה היה זה ביקור מוצלח מאוד בזכות התגייסותם של כל הנוגעים בדבר. מסירותן של גב' חלא מזכירת הלשכה וגב' יוסף ממחלקת החינוך שעמלו על כל הפרטים הקטנים ותקתקו הכל, ראויה להערכה, יחד עם כל האחרים שהשתתפו בסיוע, כל אחד בתחומו. יישר כוח גדול.

תמוז ביקור 4
תמוז ביקור2
תמוז
תמוז ביקור

פיתוח - ממשיכות העבודות להקמת חצר אהל רחל כמו גם המיניפיץ' בסמוך לת"ת אור מנחם. השבוע סללו באספלט חלק מחצר אהל רחל, כשיתרת החצר תרוצף באבנים משתלבות. כמו כן כמעט סיימו את בניית מקומות הישיבה וסללו באספלט את מגרש המיניפיץ' לקראת הקמת המגרש עצמו, שיוקם מתקציב מיוחד שהושג ממשרד הפריפריה.

תמוז פיתוח2
תמוז פיתוח

הולכים על נקי - מבצע "הולכים על נקי" נמשך, והשבוע נתלו מודעות ענק ברחבי הישוב המכריזים על שבוע הניקיון שיתקיים בעז"ה בשבוע הבא. אנו תקווה שמסע ההסברה ישפיע ויגביר את המודעות לשמירה על הניקיון בכל שכבות הגיל ובפרט אצל הילדים.

כחלק מהמבצע תלמידי תלמוד תורה אהלי יעקב הכינו את האדניות אותם נחלק בישוב, וכך השגנו שתי מטרות גם יחד. יישר כוח לכל המובילים את המבצע, ובמיוחד לאסף כהן המופקד על הצד הביצועי.

תמוז הולכים על נקיי
תמוז הולכים על נקייי

שבת גיבוש - השתתפנו בקיום שבת גיבוש לקהילת יוצאי אתיופיה המתגוררים בעמנואל. כיבד את השבת בנוכחותו הרב דוד קסה מירושלים, רב חשוב בעדה, וכן הרב אדוניה מוצ'ה שסיפר סיפור אישי מרתק. סיפורו האישי הוא הבסיס של הקמת המדרשייה בנתניה שמנוהלת על ידי הרבנית גב' נ. איינאו המתגוררת בישוב ויחד עם בעלה רבי אברהם מפיצים מאורה על בני הקהילה המתגוררים בעמנואל. זוהי זכות עבורנו להיות שותפים בפעילות שכזו.

נופש נשים - הוצאנו אוטובוס לנופש נשים, לפי המסורת שהנהיגה גב' הרשקוביץ' לקיום הנופש פעמיים בשנה - בחורף ובקיץ. הפעם הן יצאו למלון קיסר בטבריה, ושם נהנו מתכניות עשירות ומעצימות, ומחוויה מקסימה. הצטרפו אליהן גם כל צוות הגזברות ורוב צוות הגבייה שיחד החליפו כוח.

תלתלית - התחלנו באמצעות החכ"ל בפרויקט הנחת גדר תיל "תלתלית" מעל גדר הבטחון לשם הגברת הביטחון. עמיחי הצליח להביא תקציב מיוחד המספיק לפריסת התלתלית מסביב לכל הישוב. כל הכבוד.

בטיחות - מחלקת שפ"ע התקינה מראה בכיכר הגר"א כדי לסייע לרכבים המגיעים מכיוון הכיכר העליונה ופונים ימינה להיזהר יותר. ונשמרתם.

מצטיינים - חברת האבטחה צוות 5 המפעילה את השמירה בישוב, העניקה תעודות הוקרה לשני מאבטחים העובדים בישוב, שהם גם מתושביו. המעוטרים הם אביתר חדד, שמחליף בתקופה זו את מרדכי מיסטריאל, ושלום עסיס. באירוע אמר מנהל החברה שהן נבחרו בשל עבודתם המסורה סביב השעון ורצינותם בביצוע המשימות. כל הכבוד.

טביעה - ביום שלישי השבוע חווינו אירוע קשה בבריכת השחייה. בשעת יציאת השוחים מהמים המציל הבחין בילד בתוך המים. בלי לאבד עשתונות הוא שלף אותו מהמים והחל בפעולות החייאה, כשאליו מצטרפים מפעיל הבריכה נצח תירם ובהמשך גם מתנדבים מארגוני החירום בישוב. בחסדי שמים הילד, שהוא בן 12 בלבד, התאושש מעט וחזר לו הדופק. בסייעתא דשמיא היה באזור הישוב רופא מתנדב שהגעתו למקום סייעה בהצלת חייו של הילד. לאחר מכן הוא פונה בניידת טיפול נמרץ לבית החולים מאיר כשהוא מורדם ומונשם. ב"ה צוות הבריכה וצוותי החירום תפקדו על הצד הטוב ביותר, ועל כך הם ראויים להערכה. אנו מתפללים לרפואתו של הילד שלנו, אלימלך בן גלית אסתר לרפואה שלמה במהרה. כולנו תקווה שנשמע בשורות טובות בקרוב שהוא חוזר לתפקד כרגיל בבריאות שלמה, אמן.

חוות כרמים - ועדת הבטחון היישובית התכנסה לישיבתה הרבעונית, והפעם נבחר מקום התכנסותה לחווה שהוקמה בסמוך לעמנואל. מעבר לנושאים השוטפים, הועדה שמעה מיאיר אופנהיימר על הסיבות להקמת החווה, על התמודדויות והקשיים שכבר היו ועל ההיערכות לקראת העתיד הן מבחינה ביטחונית והן מבחינה טכנית. בני הזוג הם אנשים מרשימים מאוד ומסורים בכל לב לארץ ישראל. השבוע גם ביקר במקום זאב חבר ("זמביש") שהוא הכוח המוביל מאחורי הקמת הנקודה.

תמוז חוות כרמים.png2
תמוז חוות כרמים

פרידה - ראש המועצה השתתף באירוע הפרידה ממח"ט אפרים, אל"מ מורדי וייס שסיים את תפקידו. באירוע הוענק לו שי ייחודי לציון מסירותו לישוב בנושאים רבים, ובעיקר על קידום ציר מילוט לישוב לשלב טרום ביצוע.

תמוז פרידה

תחבורה ציבורית - החל מהיום (ו') נכנס לתוקף לו"ז חדש של התחבורה הציבורית בעמנואל. ב"ה יש לנו הישגים רבים לטובת התושבים: בראש ובראשונה תוספת של 4 נסיעות יומיות בקו 589 מבני ברק לעמנואל בשעות אחר הצהריים - שיפתרו בעיה קשה שהציקה לתושבים שאין כאן המקום להרחיב עליה; תוספת נסיעה יומית בקו 589 מעמנואל לבני ברק; תוספת נסיעה יומית הלוך ושוב בקו 390 מעמנואל למודיעין עילית; תוספת נסיעות בסופי שבוע בקו 391 לביתר עילית; בנוסף קו 150 מעמנואל לנתניה ובחזרה בו ישנן 5 נסיעות יומיות לכל כיוון, יסיים את מסלולו בסמוך למרכז רפואי לניאדו ולחוף הנפרד. כדי לשבר את האוזן על השירות המדהים שיש בחיבוריות של עמנואל לבני ברק: ישנן 29 נסיעות יומיות מבני ברק לעמנואל ו-23 נסיעות יומיות מעמנואל לבני ברק בקווים הישירים, מלבד עוד כ-17 נסיעות יומיות לכל כיוון בקו 189. יש לנו עוד תכניות רבות לתוספות שירות ולהתאמות בלו"ז לפי הצרכים שעולים מהשטח, ואנו תקווה שנצליח להשיגם.

מעקות - התחלנו בעבודות הקמת מעקות ברחוב הבעל שם טוב ונתיב רבי נחמן מברסלב. במקום הותקנו לפני שנים רבות מעקות שאינן בטיחותיות ובכמה אזורים לא הותקנו מעקות כלל. ב"ה ייעדנו תקציב מיוחד עבור הקמת המעקות לקידום בטיחות התושבים. השבוע התחילו בבניית התשתית למעקות על גבי הגדרות הקיימות. את הפרויקט מקדמים אורי גרובס וגב' אמזל, יישר כוח להם.

תמוז מעקות2
תמוז מעקות

כיכר יוניברב - אירחנו לפגישה את מר קוסטה סוזב מנהל מחוז יו"ש בנתיבי ישראל ואת מר חיים רוזנצויג מנהל פרויקטים בבזק. בפגישה בקשנו מהם לזרז את הקמת כיכר יוניברב בהקדם כדי למנוע סכנת חיים בצומת מסוכנת זו. קבלנו עדכון שבשלב זה נתיבי ישראל צריכה לסיים את ההכנות לתשתית בזק, ולאחר מכן בזק תכנס לעבודה, וכשהיא תסיים - נתיבי ישראל תוכל להיכנס לעבודות לביצוע הכיכר. קוסטה הבטיח שהעבודות יקודמו והקצב יגבר כך שהסיום יהיה קרוב ככל האפשר.

תמוז כיכר יונברוב

כיתת כוננות - כיתת הכוננות קיימה אימון ובמסגרתו הלכו רגלית מעמנואל לחוות כרמים הממוקמת בהר מולנו. מטרת הסיור היתה להכרת השטח ונתיבי החדירה האפשריים לישוב ולמניעת הברחות. הסיור הסתיים בחווה כחלק מההבנה שכיתת הכוננות תיתן מענה ביטחוני גם בחווה במידת הצורך. כל הכבוד על רוח ההתנדבות.

נוער - הוצאנו את בני הנוער ליומיים של טיול וכיף, יחד עם הרב מאיר הרוש, רפי בצלאל, אמציה עוזרי, ואליהם הצטרף גם משה חזקיה מנהל המחלקה. עובדי קידום נוער עושים מלאכת קודש סביב השעון, ובס"ד יש תוצאות מעולות בשטח. זאת פעילות חשובה מאוד שאנו שמים עליה דגש.

שבת קהילה - בסוף השבוע הקודם קיימנו שורה של פעילויות לקהילת חב"ד והנלווים אליה. האירועים שהיו מותאמים לפי קבוצות גיל שונות החלו ביום רביעי בצהריים והסתיימו בצאת השבת. 

סיור לימודי - צוות המרכז הקהילתי יחד עם חברי הנהלת המרכז הקהילתי יצא ליום סיור לימודי במוסדות אחיה בבני ברק. הרב יצחק לוין מייסד ומנהל הארגון, פרס בפניהם את היסטוריית הקמת הארגון והתפתחותו במשך השנים עד לאימפריה הענקית והמרשימה העוסקת בכל תחומי החינוך. שמענו ולמדנו רבות.

דואר - התחלנו בעבודות להקמת תחנת חלוקת דואר שתספיק לשנים קדימה. בתחנת החלוקה החדשה שממוקמת בצמוד לסניף הדואר הקיים, יהיו למעלה מ-2,200 תיבות, מתוך מחשבה על אכלוסי הדירות העתידיות ואזור התעסוקה העתידי לטווח של 15 השנים הבאות. כך יהיה פתרון קבוע ומסודר ולא הסדרים נקודתיים שבורים. המבנה תוכנן ועוצב ע"י גב' רנד ממחלקת ההנדסה ובעז"ה הוא יצא מהמם לטובת התושבים. גם פרויקט זה מתבצע באמצעות החכ"ל, יישר כוח לגב' נגר שקידמה את ההתקשרות.

כובעים - רכשנו כמות של כובעי שמש ממותגים עם הכיתוב "עידן חדש לבריאות" באותה שפה עיצובית של פרסומי הניקיון. הכובעים מחולקים לרוכשי המנויים לבריכה וכן יחולקו בהמשך חופשת הקיץ לציבור מדי פעם.

מצלמות - התקנו מצלמות ב-4 מיקומים סביב מבנה ההנדסה והחכ"ל להגברת תחושת הביטחון ולבקרה שוטפת על המתחם.

רבבות אפרים - המשכנו את העבודות בנתיב רבבות אפרים. עד כה סיימנו כשישית מהעבודות בנתיב, כולל החלפת קו המים ויצירת הכנות לחיבורים לבתים; החלפת תשתית החשמל של תאורת הרחובות, ובכלל זה החלפת עמודי התאורה ויציקת בסיסים חדשים לעמודים; החלפת תשתיות גינון; וכמובן ריצוף מחדש של הנתיב והסדרת השיפועים. יהונתן שעבלי מפקח על הפרויקט מקרוב ועומד על כך שהעבודות ייעשו באופן מיטבי לטובת הציבור, ובמהירות.

תמוז רבבות אפרים1
תמוז רבבות אפרים3
תמוז רבבות אפרים

הולכים על נקי - בנייתם של 140 (!) אדניות נוי מושקעות וגדולות בשיתוף עם קק״ל הגיעה השבוע לסיומה, על ידי תלמידי ת"ת אהלי יעקב שהתמסרו לעבודה להצלחת המבצע. בבניינים עצמם המשיכו עם משימות ניקיון לילדים, וכמובן המשכנו לחלק כרטיסי גירוד ופרסים. לקו הטלפון המיוחד של המבצע נכנסו לא פחות מ-3,000 שיחות במהלך המבצע עד כה. השבוע גם חולקו האדניות לבניינים המשתתפים במבצע בשילוב עם סדנאות רבות משתתפים לצביעתם בצבעים עליזים ומיוחדים. יישר כוח לכל העומדות ודוחפות את המבצע.

תמוז הולכים על נקי
תמוז הולכים על נקי1

שריפה - החודש התמודדנו עם שריפה שפרצה במפעל ליצור רהיטים באזור התעשייה. מיד עם קבלת הידיעה כל צוותי החירום הגיעו לשטח והתחילו בפעולות כיבוי. במקביל סגרנו לחלוטין את אספקת המים למפעלים שצורכים כמויות גדולות של מים כדי שיהיו מים זמינים למילוי הכבאיות במהירות. בהמשך הגיעו עוד ועוד צוותי כיבוי שהשיגו שליטה על הלהבות ובתוך כשעה וחצי האש כובתה. ב"ה לא היו נפגעים בגוף, אך שני מפעלים נשרפו כליל ונזק נגרם למפעל נוסף. יישר כוח גדול לצוותי מחלקת הבטחון על תפקודם היוצא מן הכלל שזכה לשבחים של מפקדי הכיבוי. בעז"ה נפיק את הלקחים מהאירוע על כלל חלקיו.

תמוז שריפה
תמוז שריפה2
תמוז שריפה3
תמוז שריפה1

מעבר - במהלך החודש נפתח לציבור מעבר זמני בין המועצה למבנה בתי הכנסת בסמוך. המעבר מחליף באופן זמני את המעבר הקבוע שנסגר כדי להגביר את הבטיחות, שלא ייעשה שימוש מקביל בשביל על ידי משאיות לצרכי אתר הבניה של המרכז המסחרי יחד עם הולכי הרגל. עם השלמת שלד המרכז המסחרי המעבר ישוב ויפתח לשימוש הציבור.

תמוז מעבר

פינוי - לרגל הכניסה הקרובה לעבודות להקמת 8 כיתות גני ילדים במגרש 302 הסמוך למועצה, החלו בעבודות פירוק הקראוילה לקראת העתקתה למיקום אחר בו היא תשמש כגן ילדים בשנת הלימודים הבאה. כזכור המבנה הזמני הוצב במגרש זה עבור המרכז הקהילתי, שבינתיים כבר זכינו לחנוך מבנה חדש ומפואר עבורו. לאחר מכן היא שימש כגן ילדים בשנה האחרונה. כעת הוא מועתק למיקום אחר שם ישמש כגן ילדים, כדי לפנות את המגרש למבני גני הילדים שבנייתם תתחיל בקרוב בעז"ה.

תמוז פינוי

גני ילדים - התחלנו בעבודות להכשרת וביסוס מגרש 304 הסמוך לבתי הספר התיכון ואהל רחל לשם הצבת מבנים שישמשו לגני ילדים בשנת הלימודים הקרובה, לאור הגידול במספר התלמידים בגני הילדים. מבנים אלו הם זמניים, שכן בעז"ה בשנת הלימודים תשפ"ה 8 גני הילדים יהיו מוכנים לאכלוס. 

תמוז גני ילדים

שפ"ע - ביוזמה נהדרת של רחמים קטיעי , מקום בו היו צמחי בר וכמעט שלא היה ניתן לתחזק אותו הפך לאיזור יפיפה. זהו את המיקום.

תמוז תנופה2

גנרטור - הצטיידנו בגנרטור נייד שניתן לחברו ולהפעיל באמצעותו מבנה שלם בעת הצורך, ועמו גם 3 מיכלי סולר לפי התקן. הדבר יתן בידינו כלים בשעת חירום להפעיל את משאבות המים או כל צורך חיוני אחר שיתעורר בזמן הפסקת חשמל ממושכת, ולהעבירו ממקום למקום לפי הצורך.

תמוז גנרטור

גיזום - לאחר שהצטברו פניות במוקד בנושא גיזום עצים, הבאנו את הגוזם לארבעה ימים של גיזומי עצים גבוהים וביצעו כמעט את כל הבקשות.

תמוז גיזום

עבודה בגובה - ניצלנו את במת הרמה לצורך תיקון גופי פנסי תאורת רחובות. ביום עבודה סיימנו את כולם ועבדנו לפי הספר עם כל ציוד הבטיחות הנדרש.

תמוז עבודה בגובה

על המשמר - קיימנו מפגש לצוותי החינוך בבתי הספר לבנות והתיכון בו הועברה הרצאה מקצועית בנושא מניעת אובדנות, ולאחר מכן התקיים רב שיח בין המשתתפות. היוזמה וההוצאה לפועל של המפגש היו של גב' גייג' בכובעה כמנהלת התכנית לבטחון קהילתי. זאת פעילות חשובה מאוד מצילת חיים באופן מילולי. 

היל"ה - קיימנו ערב מרגש של סיום שנת הלימודים במסגרת היל"ה. בס"ד הבנות המשתתפות בפרויקט השיגו הצלחות יפות ומרשימות שיתנו בידיהן את הכלים להצליח בחייהן. יישר כוח לכל הצוות המשותף למחלקות הרווחה והחינוך על שיתוף הפעולה וההישגים המרשימים.

תמוז הילה2
תמוז הילה

גלאי עשן - חילקנו גלאי עשן לקשישים ולמשפחות ברוכות ילדים כחלק מהגברת המודעות לבטיחות ולמניעת שריפות.

תמוז גלאי עשן

תנופה - בתיכון בית יעקב נוסדה בשנה האחרונה פעילות במסגרת החינוך הבלתי פורמלי, המופעלת על ידי גב' הרוש ומתוקצבת כמעט במלואה על ידי המועצה. לקראת ימי החופשה הארוכים הוכנה על ידה תכנית מרשימה, כשהשבוע היא הוציאה את תלמידות בית הספר ביחד עם העולות ל-ט', ליום כיף שכלל בין השאר שיט אקסטרים, גלשני חול ועוד ועוד. זוהי זכות עבורנו לקיים פעילויות חשובות שלהן תוצאות בשטח. נודה בזאת לגב' הרוש על עבודה רצופה עם התמסרות לקידום התלמידות.

תמוז תנופה2
תמוז תנופה

גיל הזהב - יוסי נגר וגב' זוהר הוציאו את אנשי הזהב ליום טיול עם תכנית עשירה - ביקור במוזיאון יהדות בבל, תפילה בקברות צדיקים, ובסיומו של יום ארוחה מפנקת כפי שמגיע להם. יישר כוח למרכזי המועדוניות ולעו"ס גב' ברוכי על החשיבה, הארגון והביצוע.

תמוז גיל הזהב